Warszawskie rezydencje: pałac Pod Blachą
Warszawska starówka kryje wiele tajemnic. Historyczne wycieczki po tej części polskiej stolicy mogą się dzięki temu dla każdego z nas stać wspaniałą przygodą. Tu z historią i jej świadkami spotkamy się niemal na każdym kroku, a ciekawe ekspozycje muzealne ułatwią nam poznawanie przeszłości tego miasta. Gdzie warto się zatrzymać? Jednym z tych obiektów, z których tak dumna jest współczesna Warszawa, jest pałac Pod Blachą. Co warto wiedzieć o tej pięknej rezydencji, sąsiadującej z potężnym Zamkiem Królewskim?
Z kart historii – pałac Pod Blachą i jego dzieje
Zanim u stóp Zamku Królewskiego w Warszawie postał pałac z charakterystycznym dachem, działkę tę zajmowała okazała kamienica. Zniszczona przez Szwedów w czasie potopu, została odbudowana i oddana w ręce kanonika wileńskiego Krzysztofa Białłozora. W 1720 roku jej właścicielem stał się podkomorzy koronny, a później również wojewoda krakowski, Dominik Jerzy Lubomirski. To z jego woli budynek sąsiadujący z królewska rezydencją zyskał bardzie reprezentacyjną formę oraz charakterystyczny, miedziany dach, któremu zresztą zawdzięcza swą nazwę. W 1777 roku pałac ten stał się częścią dóbr królewskich, a 3 lata później król Stanisław August Poniatowski nakazał jego przebudowę. W jej efekcie pałac powiększył się o królewską bibliotekę, w której udało się zgromadzić wiele cennych druków. W rezydencji tej mieściły się również mieszkania dla ważnych w dziejach Warszawy osób.
Wiadomo, że w pałacu Pod Blachą mieszkał marszałek wielki koronny Jerzy Mniszech, choć najsłynniejszym lokatorem w dziejach tej rezydencji pozostaje królewski bratanek – książę Józef Poniatowski. Gdy w 1807 roku został on z woli Napoleona Ministrem Wojny Księstwa Warszawskiego, pałac Pod Blachą stał się jednym z najważniejszych obiektów w mieście. Od 1820 roku pałac stał się własnością carów, którzy urządzili tu mieszkania dla rosyjskich namiestników. Taką rolę rezydencja ta pełniła do 1915 roku. W okresie międzywojennym mieściła się tu Centralna Biblioteka Wojskowa oraz różne agencje Ministerstwa Spraw Wojskowych, a po 1926 roku – mieszkania oficerów Gabinetu Wojskowego prezydenta Ignacego Mościckiego. W latach 1939-45 urzędowali tu niemieccy żołnierze, z kolei po wojnie mieściło się tu m. in. archiwum oraz biuro budowy Trasy W-Z. Od 1989 roku pałac Pod Blachą pełni funkcje muzealne. Co można tutaj zobaczyć?
Pałac Pod Blachą – zamkowe ekspozycje i ich skarby
Kto w czasie wycieczki po Warszawie zajrzy na wystawę do pałacu Pod Blachą, ten z pewnością żałować nie będzie. Tutejsze zbiory mogą zrobić ogromne wrażenie i na miłośnikach historii, i na tych, którzy stawiają na kontakt ze sztuką. Dla tych pierwszych nie lada gratką będzie możliwość zwiedzenia apartamentów księcia Józefa Poniatowskiego – Wodza Naczelnego Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego oraz marszałka Francji. Miłośników sztuki oczarują z kolei wschodnie kobierce, które do Warszawy trafiły dzięki Fundacji Teresy Sahakian. W trakcie zwiedzania pałacu Pod Blachą można się też nacieszyć wspaniałymi zbiorami europejskiej sztuki zdobniczej, reprezentowanej m. in. przez ciekawą kolekcję tkanin oraz ceramiki z Delf.
Warszawa ro miasto wyjątkowe, które z pewnością warto lepiej poznać. Dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz liczne przewodniki to udogodnienia, dzięki którym każdy z nas może zaplanować dłuższy urlop w tym mieście. Bez wątpienia nuda nikomu tu nie zagrozi, gdyż cennych zabytków i ciekawych wystaw muzealnych w tym mieście nie brakuje.
A jeśli zastanawiasz się, co jeszcze można robić w stolicy, kliknij https://warszawainfo.pl/co-robic-w-weekend-w-warszawie-wydarzenia-na-sobote/.